Változások a lakások életében: remeghet a közös képviselők keze

Változások a lakások életében: remeghet a közös képviselők keze

2024-04-17 10:03:03

A társasházi közgyűlés akár azonnali hatállyal is felmentheti azt a közös képviselőt, aki 2024. október 1. és 2025. május 1. között nem kezdeményezi nyilvántartásba vételét az ingatlanügyi hatóságnál – értesült az Economx. A Jog365 szakértője megkeresésünkre elmondta: a közgyűlés a nyilvántartástól függetlenül bármikor dönthet úgy, hogy a megbízási jogviszony alapján dolgozó közös képviselő megbízását visszavonja.


A társasházakról szóló 2003. évi CXXXIII. törvényt többször módosították az elmúlt időszakban a közös képviselők nyilvántartásba vételével kapcsolatban, a legutolsó változat szerint a közgyűlés azonnali hatállyal, kötelezően felmenti a tisztségviselőt, visszavonja a társasház-kezelői, ingatlankezelői megbízatást, ha a tisztségviselő a megválasztását követően legkésőbb a jogszabályban előírt határidőn belül nem kezdeményezi nyilvántartásba vételét az ingatlanügyi hatóságnál.


Ez a határidő idén októberben nyílik meg és 2025. május elsején zárul, a cél nyilvánvalóan az átláthatóság, a jegyző társasházak felett gyakorolt törvényességi felügyeletének biztosítása. Maga a tevékenység pedig csak akkor látható el, ha a kérelmet követően a tisztség keletkezésének tényét az ingatlanügyi hatóság az ingatlan-nyilvántartásba, a társasház úgynevezett törzslapjára feljegyezte.


A Jog365 szakértője szerint mivel a közös képviselő megbízási jogviszony alapján dolgozik, így a közgyűlés bármikor dönthet úgy, hogy a közös képviselő megbízását visszavonja. Arra is joga van, hogy ezt követően másik közös képviselőnek adjon megbízást a feladatok ellátására.


Másik eset, ha a közös képviselő eljárása a társasház törvényes működését veszélyezteti és adott esetben nincsen mód arra, hogy a társasház lecserélje, akkor a jegyző eljárását kell kérni az ügyben. A jegyző ekkor törvényességi felügyeleti eljárás keretében kísérli meg a törvényes működést helyreállítani – húzta alá Sáfrány Írisz Zsófia.


1,5 millió társasház érintett

Magyarországon ma mintegy 4,4 millió a lakások száma, amiből közel 1,5 millió olyan társasházakban található, amelyek életét a tulajdonosi közgyűléseken megválasztott közös képviselők, vagy társasházkezelők irányítják.


Hatékonyabb lenne egy szakmai kamara?


A THT jogi szakértője, Kiss Balázs Károly az Economxnak korábban rámutatott: a tulajdonosok az önkormányzat jegyzőjétől valóban kérhetnek törvényességi felügyeleti eljárást, ám erre alig van példa. A tapasztalat pedig az, hogy a jegyzőknek sok esetben hiányzik a szükséges kapacitásuk az ilyen típusú ügyek gyors és hatékony megoldására.


4000 forintos átlagár alatt nem éri meg


A THT a társasházkezelők díjazása kapcsán végzett országos felméréséből egyértelműen kirajzolódott, hogy míg Budapesten átlagosan 1000 - 2.500 forint albetét áron vállaltak társasházkezelést a cégek, addig Vas és Győr-Moson-Sopron megyét kivéve – ahol akár 2.000 forintig is felmehet az ár – 1.000 és 1.500 forint közötti átlagáron vállaltak el házakat albetétenként a társasházkezelők.


A szakértők becslése szerint 2024-ben 4.000 forintos átlagár alatt nem szabadna elvállalni házat.


Ez kell tartalmazni a nyilvántartásnak


  • a közösség ügyintézését ellátó közös képviselőnek vagy intézőbizottság elnökének;
  • természetes személy esetén családi és utónevét, lakcímét;
  • jogi személy vagy jogi személyiséggel nem rendelkező szervezet esetén nevét, székhelyét, cégjegyzékszámát vagy nyilvántartási számát;
  • tisztségét, a tisztség keletkezésének és megszűnésének időpontját, illetve ha a tisztségviselő a közösség ügyeinek intézését ügyvivőként látja el, ennek tényét és határidejét, valamint;
  • jogi személy vagy jogi személyiséggel nem rendelkező szervezet esetén – valamint ha a természetes személy tisztségviselő bejelenti – az elektronikus levélcímét, telefonos elérhetőségét,
  • a társasházközösség nevét.


A közös képviselő legfontosabb feladatai


A Jog365 szakértője kiemelte: egy jó közös képviselő igyekszik minden lakó igényeit kiszolgálni (amennyire ez lehetséges), arra azonban kifejezetten figyelnie kell, hogy legalább a szavazatokkal rendelkező tulajdonosok több mint fele támogassa, ugyanis ennek hiányában a megbízatásának nagyon könnyen vége szakadhat.


A közgyűlés határozatainak előkészítése és végrehajtása során gondoskodnia kell arról, hogy azok megfeleljenek a jogszabályok, az alapító okirat és a szervezeti-működési szabályzat rendelkezéseinek.


"Ha ugyanis a társasház nem tartja be az előírásokat, akkor a határozat 60 napon belül bíróság előtt eredményesen megtámadható."


A közös képviselő feladata az épület fenntartásának biztosítása érdekében, a javítási munkálatok elvégeztetése, a kivitelezését előkészíteni, árajánlatokat bekérni, megbízást kötni a vállalkozóval, ellenőrizni az átadott munkát.


Nem kevésbé fontos közölni és beszedni a tulajdonostársakat terhelő közös költséghez való hozzájárulás összegét, a külön jogszabályok alapján meghatározott szolgáltatások díját – hangsúlyozta végezetül Sáfrány Írisz Zsófia.

JOGI ISMERETEK
Otthonfelújítási Program 2024 - Előminősítő
Otthonfelújítási Program 2024 - Előminősítő
Pályázati információk és követelmények a 2024-es otthonfelújítási programot illetően!
otthonfelújítási támogatás
10 nagy változás jön az otthonfelújítási támogatásnál!
2021-ben és 2022-ben már létezett egy nagyszabású otthonfelújítási program Magyarországon, azt mintegy 300 ezer család több mint 600 milliárd forint összegben vette igénybe a Magyar Államkincstárnál. Pénteken a kormány bejelentette az építőipar által már nagyon várt folytatást, de a 2024 júniusában induló új, 108 milliárdos program feltételei több szempontból is eltérnek az előző otthonfelújítási támogatástól. Most 10 pontban foglaljuk össze a már megismert legfontosabb eltéréseket.
Falusi CSOK
Falusi CSOK 2024: nagy változások, településlista, feltételek és tudnivalók egy helyen
Tavaly júliusban és decemberben is nagy változásokról döntött a kormány a falusi CSOK esetében. A legfontosabb változás az, hogy jelentősen nőtt a támogatás összege, így ma már 1 milliós, 4 milliós, illetve 15 milliós vissza nem térítendő támogatás is elérhető a 2630 preferált kistelepülésen előre vállalt és meglévő gyerekek után egyaránt. A falusi CSOK mellé áfa-visszatérítés is jár, a kistelepüléseken megmaradó CSOK-hitel és az új CSOK Plusz közül az egyikkel kombinálható, és a babaváró hitellel együtt is felvehető. Lássuk a részleteket: falusi CSOK településlista, feltételek és tudnivalók egy helyen!
földforgalmi szabályozás
Így változik a földforgalmi szabályozás 2024-től
Záró részéhez érkezett a Földforgalmi törvény módosításáról szóló cikksorozatunk. Az új szabályok már hatályba is léptek, alkalmazni pedig a 2024. január 1-től kötött szerződések esetében kell azokat. Dr. Cseh Tibor András, a Magosz főtitkára írása.
felugró ablak bezárása
Hírlevélre való feliratkozás

Legyen tájékozott az ingatlanpiacot érintő hírekről, iratkozzon fel hírlevelünkre!

Név *

Email *

Telefonszám


Email címe megadásával hozzájárul, hogy hírleveleket kapjon.

*-gal jelölt mezők kitöltése kötelező!